تبلیغات
باران یاس - فكر مثبت چیست؟
تاریخ : جمعه 15 دی 1391 | 13:00 | نویسنده : فاطمه غلامی

فكر مثبت، تمایل و حركت به سمت جنبه‌های مثبت هر چیز است. فكر مثبت به معنای غیرواقع بودن یا سر خود را از عمد به سنگ كوبیدن نیست كه به معنای تشخیص جنبه‌های منفی یك موقعیت و تمركز روی جنبه‌های مثبت و فرصت‌ها و موقعیت‌های پیش رو در آن قضیه است.
 
و ...
 

ادامه مطلب
 

پیچیدن به سمت مثبت

اگر تنها به جنبه‌های منفی یك قضیه توجه كنید چه می‌شود؟ اگرچه شاید به طور ژنتیك یا به دلیل تربیت خاص از دوران كودكی، تبدیل به فردی منفی بین شده باشید، اما می‌توانید یاد بگیرید كه ذهن خود را به سمت جنبه‌های مثبت موضوع هدایت كنید.

استفاده از نكته‌های مثبت می‌تواند برای شما موثر باشد و بهتر است قبل از این كه افكار منفی در ذهنتان شكل بگیرد، از همان ابتدا از جوانه زدن چنین افكاری، جلوگیری كنید. یادگیری سوال كردن و تغییر ساختار ذهنی، وقتی كه به سمت مسائل منفی می‌رود، به شما كمك می‌كند كه مثبت فكر و زندگی كنید. تحقیق از 99 نفر فارغ‌التحصیلان دانشگاه هاروارد نشان داده كه بین خوشبینی و سلامت در سنین بالای 40 سال، ارتباط مستقیمی وجود دارد.

افراد مثبت‌اندیش باور دارند كه همواره مسائل خوب برایشان پیش می‌آید، اگر اتفاق بدی هم برای آنها بیفتد، سعی می‌كنند آن را به عنوان یك اتفاق نادر تلقی كنند و به‌آن چندان بها ندهند. فرد خوشبین معتقد است كه در آینده، اتفاقات بهتری خواهد افتاد.

اگر شما فردی هستید كه با پیش آمدن یك موضوع، پیش از هر چیز دیگر به سراغ افكار منفی می‌روید، بهتر است برای تبدیل شدن به فردی خوشبین، قبل از هر چیز بكوشید. به مساله دیگری فكر كنید. افكارتان تحت كنترل شما هستند و بدبینی چیزی است كه برایتان به عادت تبدیل شده است؛ عادتی كه می‌توان آن را تغییر داد.

وقتی فكر شما به سمت بدبینی در مورد اتفاقی در زندگی پیش می‌رود، ابتدا شواهد و دلایل موجود را بررسی كنید. بدون ترس ببینید كه چه واقعیاتی وجود دارد؟ سپس به توضیحات موجود و نتایج بعدی فكر كنید. وقتی ماشین قدیمی شما ناگهان صدای عجیبی می‌دهد، ممكن است شما نتیجه بدبینانه‌ای بگیرید و فكر كنید كه احتمالا تعمیر آن هزینه هنگفتی خواهد داشت در حالی كه ممكن است تنها با یك تعمیر كوچك، مشكل حل شود.

به خود یادآوری كنید كه همواره می‌توانید این‌گونه عمل كنید: وقتی فكر منفی دارید فورا می‌توانید حقایق را ارزیابی كرده و جنبه‌های مثبت را در نظر آورید.

باید آنقدر این كارها را انجام دهید تا مثبت فكر كردن برایتان تبدیل به عادت شود. در این حالت بسادگی خواهید دید كه همواره حس بهتری دارید.

پس مثبت بیندیشید و از فرصت‌ها كمال استفاده را ببرید.
طبقه بندی: جملات زیبا،