تبلیغات
باران یاس - ‌اثر ضد توموری گیاه بنفشه بر سلول های نوروبلاستوم
تاریخ : یکشنبه 24 شهریور 1392 | 13:01 | نویسنده : فاطمه غلامی

محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در یک طرح تحقیقاتی به اثرات ضد توموری گیاه بنفشه بر سلولهای نوروبلاستومای رده a2N پرداختند .

به گزارش وب دا ، این طرح تحقیقاتی به همت دکتر احمد قربانی و دکتر سید محسن مرتضویان از اعضاء هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام و در کنگره بین المللی سرطان ارائه شده است .

در این مقاله آمده است نوروبلاستوما كه توموری با منشاء سیستم عصبی سمپاتیك است یكی از شایع ترین بدخیمی های اطفال محسوب می شود ،اگرچه در بیشتر نوزادان مبتلا، این بیماری تحلیل می رود اما در تعدادی از بیماران كه سن بیشتری دارند معمولا علی رغم درمان شدید تومور به رشد خود ادامه می دهد و لازم است تا داروهای جدیدی برای درمان این دسته از بیماران ساخته شود.

هدف از انجام این تحقیق بررسی اثر ضد توموری گیاه بنفشه بر سلول های نوروبلاستومای رده N2a  اعلام شده است .

در این تحقیق با استفاده از الكل 70 درجه و با روش سوكسله از اندام هوایی بنفشه عصاره آبی – الكلی تهیه گردید. همچنین، از این عصاره سه فراكسیون آبی، اتیل استاتی و ان-بوتانولی استخراج شد. سلول های مذكور كشت داده شدند و به مدت 24 ساعت در مجاورت غلظت های مختلف (0، 100، 200، 400 و 800 میكرو گرم در میلی لیتر) عصاره و فراكسیون ها قرار گرفتند. سپس میزان پرولیفراسیون سلول ها با روش MTT ارزیابی شد.

نتایج این تحقیق  نشان داد كه گیاه بنفشه اثر ضد توموری قوی در برابر سلول های نوروبلاستومای رده N2a دارد. ماده یا مواد موثره مسئول این اثر به احتمال زیاد در فراكسیون اتیل استاتی این گیاه قرار دارند. با جدا سازی و خالص نمودن این مواد می توان از آنها برای ساخت مواد ضد سرطان جدید كمك گرفت.

لازم به ذکر است :نوروبلاستوم یک نوع تومور بدخیم (سرطانی)است که در بافت های عصبی توسعه می یابد و اغلب در نوزادان و کودکان رخ می دهد

http://webda.mums.ac.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=5668
طبقه بندی: دانستنیهای پرستاری،